porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 15


 
 
2
 
1
 
 
 
Kamil D.temat nr 308-128
visibility czytano 74 razy

Smoła na ściankach komory spalania w kotle


Ogrzewam swój dom z kotła gazowego a w rezerwie mam stary piec żeliwny tzw. śmieciuch. Od czasu do czasu odpalam go sobie i palę różnego rodzaju drewno, które mam za darmo,najczęściej ze starych palet. Jestem z niego zadowolony poza jednym drobiazgiem. Na ściankach wewnątrz pieca zbiera mi się po prostu coś bardzo podobnego do smoły a czasami spływa nawet do popielnika. Czy to jest normalne w przypadku palenia drzewem iglastym i czy używając takiego drzewa jak do kominka lub węgla uniknę tego zjawiska?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominy kominki kotły piece porady inwestorom

SZAKALtemat nr 308-340
visibility czytano 63 razy

Zmiękczacz wody w instalacji kotłowej


Zakopana butla gazowa, wykonawcy namawiają na zmiękczacz wody, że niby zwiększy to żywotność pieca. Prawda?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje c.o. instalacje c.w.u. kotły gazowe porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-391
visibility czytano 326 razy

Zastosowanie kotła zgazowującego drewno


W Pana książce możemy zauważyć, że piec zgazowujacy drewno jest jedną z najtańszych opcji ogrzewania domu jednorodzinnego. Czy mógłby Pan scharakteryzować nam jego działanie, obsługę, skąd pozyskać dobre paliwo. Interesuje mnie jeszcze jak często należy wrzucać drewno i wyciągać popiół. Z jakim rodzajem grzejników najlepiej jest łączyć taki kocioł, grzejnik podłogowe, wiszące na ścianie, a może jakiś inny. Gdzie i jakiego dobrego kotła szukać na takie paliwo i jakie sterowanie jest najlepiej w nim zamontować.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ogrzewanie centralne zasobniki ciepła kotły zgazowujące drewno porady inwestorom

michutemat nr 308-643
visibility czytano 283 razy

Komin do kotła kondensacyjnego


Witam, mam pytanie dot. budowy komina. W projekcie jest komin systemowy spaliny 160 + 2xwentylacja. Komin spalinowy ma współpracować z kotłem gazowym kondensacyjnym. Z informacji uzyskanej od instalatora wynika, że jeżeli wybuduję komin zgodnie z projektem, będzie go trzeba wyposażyć dodatkowo w rurę kwasoodporną o odpowiedniej średnicy (60-80mm). Jaki komin powinienem zrobić na potrzeby kotła gazowego kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania?

Instalator sugeruje:
1. 3 kanały wentylacyjne w tym do jednego z nich wpuszczona zostanie rura kwasoodporna na potrzeby odprowadzenia spalin z kotła.
2. Gotowy (prefabrykowany) komin z wkładem ceramicznym o średnicy 80mm.

A może jest inne, prawidłowe rozwiązanie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotły gazowe kominy porady inwestorom

Mirosław Małektemat nr 308-687
visibility czytano 413 razy

Dobór kondensacyjnego kotła gazowego dla domu


Panie Jerzy z analiz nr 1991 wynika że wymagana moc kotła to Q = 7,22 kW. Proponowany kocioł stalowy Wolf FNG-10. Niestety nie ma już w ofercie kotłów stalowych FNG-10. Dostępne są teraz kotły żeliwne FNG-17 (Regulacja: R1). Proszę o podanie innych dostępnych na rynku modeli pieca dobrej jakości które będą spełniały warunki analiz.
Przygotowując komin na spaliny z pieca gazowego ważne jest na jakiej wysokości będzie podłączenie do komina? Na jakiej wysokości wstawić trójnik aby później wpiąć przewód spalinowy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

rydzyktemat nr 308-1064
visibility czytano 521 razy

Jaka wentylacja w pomieszczeniu z kotłem gazowym kondensacyjnym?


Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie kotłowni z piecem gazowym z zamkniętą komorą spalania 26 kW. Dom ma mieć wentylacje mechaniczną a projektant instalacji postawił wymaganie że w kotłowni musi być wentylacja grawitacyjna, co powoduje że trzeba prowadzić doprowadzenie powietrza przez łazienkę - kotłownia jest w środku domu.
Przeglądając internet trafiłem na 2 opinie i 2 przepisy:
170 ust.3 „Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych, z zachowaniem wymagań §175”

a podobno kominiarze robią z tym problemy i podpierają się na przepisie:
§ 150 "Przepływ powietrza wentylacyjnego
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową".


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom projektowanie kotły gazowe wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Urbańskitemat nr 308-1455
visibility czytano 365 razy

Jedno-, a nie dwupłaszczowa rura dla kotła kondensacyjnego


Witam
Chodzi o komin do kotła gazowego kondensacyjnego. Komin jest nowy. Mam propozycję, aby tylko wstawić do kotła rurę spalinową stalową w kominie, a przestrzenią pomiędzy rurą a kominem murowanym zaciągać powietrze do kotła i wtedy ocieplenie jest niepotrzebne i niepotrzebny jest komin z podwójnym płaszczem. Różnica w cenie znaczna. Czy tak będzie dobrze?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli kotły gazowe kominy porady inwestorom

Pablotemat nr 308-1548
visibility czytano 328 razy

Zbyt duża moc kotła gazowego, a obsługa cwu


Panie Jerzy,
znajomy ma zaprojektowany piec gazowy o mocy 14 kW. Zamontowany piec ma moc 24 kW.
Koledze została doradzona rezygnacja ze zbiornika c.w.u., ponieważ piec ma nadwyżkę mocy, a łazienka jest blisko kotłowni, więc woda będzie podgrzewana ,,na bieżąco".
Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu (pomijając fakt realizacji niezgodnie z projektem)?
Czy wielokrotne załączanie / wyłączanie pieca ma wpływ na jego trwałość?
pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli instalacje c.w.u. kotły gazowe porady inwestorom

Mavericktemat nr 308-1584
visibility czytano 743 razy

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników


Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą.

Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.
1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?
2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.
3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.

Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

tomaszkonradtemat nr 308-1766
visibility czytano 279 razy

Optymalny system ogrzewania pensjonatu


Dzień dobry,
Z dużą uwagą śledzę portal, ale ze względu na specyfikę obiektu pozwolę sobie zadać pytanie. Dom położony nad morzem, pensjonat pod wynajem gdzie 90% ruchu turystów będzie odbywać się latem.
Obliczeniowa moc grzewcza budynku: 34,78kW.
Ciśnienie dyspozycyjne dla instalacji c.o budynku: 25,0 kPa.
W całym budynku we wszystkich pokojach planowane jest ogrzewanie podłogowe. I teraz potencjalny wykonawca zwrócił uwagę, że przy ogrzewaniu podłogowym problem będzie zimą - gdy goście będą przyjeżdżać tylko w weekendy, a duża bezwładność podłogówki sprawi, że dużo wcześniej trzeba będzie "grzać". Kaloryfery nie wchodzą praktycznie w grę gdyż okna są do samej ziemi (zdjęcie z załącznika). Dodatkowo zwrócił uwagę, że koszt kaloryferów jest dużo niższy. Co Państwo zrobiliby na moim miejscu? Na etapie projektowania ogrzewanie podłogowe w całym domu (440m2) wydawało nam się najlepszych rozwiązaniem.

Szczegóły projektu instalacji:
Projekt instalacji (gaz z sieci miejskiej) projektowano gazowe kondensacyjne kotły wiszące z zamkniętą komorą spalania np. firmy DeDietrich typu MCR3 PLUS 30/35MI BW100 lub równoważne z pojemnościowymi warstwowymi podgrzewaczami c.w.u. o pojemności 100dm3 i wydajności godzinowej dla Δt=35K wynoszącej 830 l/h każdy. Kotły wyposażone są w króćce do podłączenia systemowych czopuchów spalinowo–powietrznych o średnicy 100/60mm np. firmy DeDietrich lub równoważnych, którymi kotły mają za zadanie odprowadzać spaliny i pobierać powietrze do spalania. Każdy kocioł podłączony będzie do komina powietrzno–spalinowego o średnicy 125/80mm np. firmy DeDietrich lub równoważnego. Nawiew do pomieszczenia technicznego realizowany będzie poprzez podcięcie drzwi lub kratkę w drzwiach zgodnie z branżą architektoniczną. Wentylacja wywiewna pomieszczenia z kotłem poprzez kratkę wywiewną Ø150mm umieszczoną ok. 10cm pod stropem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projekty budowlane projektowanie porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.